
Utrzymanie gospodarstwa domowego nie jest czymś tanim. Ciągle ze wszystkich stron bombardowani jesteśmy nowymi wydatkami i rachunkami – za jedzenie, wodę, prąd, abonamenty komórkowe, wywóz śmieci i mnóstwo innych rzeczy. To wszystko razem potrafi pochłonąć ogromną część naszego comiesięcznego budżetu, a przecież musimy jeszcze zapłacić raty kredytów, chcielibyśmy także z pewnością wydać trochę na jakieś rozrywki lub przyjemności lub po prostu mieć trochę gotówki w zapasie. Wobec tego jak oszczędzać na domowych wydatkach? Jak robić tanie zakupy spożywcze czy płacić mniej za prąd?
Gdzie kupować tanie jedzenie?
Jeść musi każdy, więc całkowicie pominąć tego wydatku nie można. Nie powinniśmy też głodzić się i żyć o chlebie czy wodzie. Nie znaczy to, że na jedzeniu oszczędzić się nie da. Nie jest to jednak takie proste, jak by się wydawało. Można by zapytać, gdzie są najtańsze sklepy spożywcze, ale nie da się na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Najtańsze sklepy spożywcze to te, w których w danej chwili są aktywne promocje na produkty, których potrzebujemy, a to przecież zmienia się dynamicznie.
Istnieją pewne zasady, których trzeba się trzymać: na przykład osiedlowy sklepik niemal zawsze będzie droższy niż wielki market. Ceny poszczególnych produktów mogą się jednak drastycznie różnić, nawet między sklepami o takiej samej wielkości. Jedyne, co możemy robić, to łowić promocje. W tym celu bardzo przydatny jest Internet – za jego pomocą uzyskamy dostęp do gazetek z promocjami większości sklepów, a także będziemy w stanie przeczytać rady innych osób (na przykład w grupach w serwisach społecznościowych czy na forach poświęconych oszczędzaniu).
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Tanie zakupy spożywcze nie kończą się jednak na znalezieniu miejsca, w którym ceny są najatrakcyjniejsze. Ważne jest także stworzenie precyzyjnej listy tego, co chcemy kupić i trzymanie się jej. Musimy ustalić dokładnie, ile danego produktu jest nam potrzebne, aby później nie zalegał on w lodówce czy szafce aż do końca jego terminu ważności. Mówiąc już o terminach ważności, zawsze najlepiej wybierać takie towary, które mają te terminy jak najdłuższe. Nie ma gorszego marnotrawstwa pieniędzy niż wyrzucanie jedzenia, bo nie zjedliśmy go na czas lub po prostu okazało nam się ono zbędne.
Ponadto warto szukać mniej kosztownych zamienników drogich produktów lub całkiem z nich zrezygnować, jeśli nie są one nam niezbędne. Często może okazać się, że tańszy produkt nie jest wcale mniej smaczny. Dobrym pomysłem jest kupowanie składników, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Opłacalne może się okazać również korzystanie z programów lojalnościowych różnych sklepów, czyli na przykład zakładanie kart rabatowych lub ściąganie aplikacji mobilnych, dających dostęp do ekskluzywnych zniżek i promocji. Dzięki temu będzie można zrobić tanie zakupy spożywcze także w sklepach, które na pierwszy rzut oka nie oferują bardzo atrakcyjnych cen.
Oszczędzanie energii
Warto jest wiedzieć, jakie są najtańsze sklepy spożywcze, ale to nie tylko żywność co miesiąc w dużym stopniu opróżnia nasz portfel. Niektórzy z niemałym strachem oczekują kolejnych rachunków za prąd elektryczny. Jest jednak wiele sposobów na jego oszczędzanie, które nie zawsze wykorzystujemy, a powinniśmy. Jeśli nie dla dobra naszych finansów, to dla dobra planety.
Należy do nich chociażby wyłączanie światła w pomieszczeniach, kiedy z nich wychodzimy, instalowanie żarówek energooszczędnych, włączanie w urządzeniach domowych trybu oszczędzania energii czy kupowanie sprzętów domowych o wysokiej klasie energetycznej (ideałem jest A++, ale często wiąże się to także z wyższą ceną). Jeśli mamy trochę oszczędności i jesteśmy gotowi poczekać kilka lat na zwrot inwestycji, kiedy to rzeczywiście pojawią się pierwsze oszczędności, warto pomyśleć o zastosowaniu w domu odnawialnych źródeł energii. Jest to ciekawy pomysł zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ceny prądu będą już tylko szły w górę.
Rachunki za prąd i jedzenie na ogół są znacznie wyższe, niż mogłyby być przy odrobinie wysiłku. Tanie zakupy spożywcze i oszczędzanie energii elektrycznej to coś, co w miesiącu może pozwolić na oszczędności nawet rzędu kilkuset złotych.
Na większych zakupach może przydać Ci się karta kredytowa lub kredyt odnawialny. Sprawdź jak łatwo możesz go pozyskać – https://habzafinanse.com.pl/karta-kredytowa-czy-kredyt-odnawialny/.