Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Zakup mieszkania jest marzeniem wielu młodych małżeństw. Niestety większość ludzi nie może sobie pozwolić na zakup gotówkowy. W tej sytuacji pozostaje kredyt hipoteczny w banku. Aby jednak  móc taki kredyt uzyskać, trzeba wykazać się zdolnością kredytową.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa w terminologii bankowej to taka sytuacja, w której kredytobiorca jest w stanie na czas spłacać raty od zaciągniętego kredytu. Zanim, więc bank pożyczy kwotę rzędu kilkuset tysięcy złotych bardzo dokładnie sprawdza czy klient jest wiarygodny i czy rokuje, jako dobry płatnik w przyszłości. Banki mają oczywiście swoje wewnętrzne procedury na to, aby trafnie taką zdolność kredytową oszacować.

Co wpływa na zdolność kredytową przy kredycie mieszkaniowym?

Z uwagi na fakt, że kredyty mieszkaniowe opiewają na duże kwoty banki bardzo dokładnie sprawdzają potencjalnych kredytobiorców. Jeśli więc ktoś planuje zaciągnąć kredyt na mieszkanie powinien się do tego faktu przygotować odpowiednio wcześnie. Trzeba być świadomym, że bank będzie sprawdzał nie tylko sytuację obecną, ale także przeszłość. To właśnie, dlatego tak ważne, jest by terminowo spłacać nawet najmniejsze pożyczki. Sam fakt, że ktoś w przeszłości był zadłużony nie jest problemem, ważne jest natomiast, aby wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Trzeba być świadomym, że banki mają dostęp do baz BIK i zawsze z nich korzystają. Na czas starania się o kredyt mieszkaniowy najlepiej jest mieć pospłacane pożyczki i pozamykane nieużywane karty kredytowe, wtedy zdolność kredytowa oceniana jest dużo wyżej.

Zazwyczaj przez bank zdolność kredytowa będzie oceniana także pod kątem wysokości wkładu własnego. Warto wiec odpowiednio wcześnie odkładać pieniądze by mieć jak największy wkład własny.

Co jeszcze będzie badane przy ocenie zdolności kredytowej?

Bank będzie najbardziej zainteresowany wysokością dochodów oraz źródłem ich pozyskania. Z punktu widzenia banku najbardziej pożądani są klienci, którzy mają wysokie, stałe zarobki i są zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę, na czas nieokreślony. Dużo trudniej jest uzyskać kredyt osobom pracującym na umowy zlecenia a także początkującym przedsiębiorcom. Bank z pewnością sprawdzi także wiek, stan cywilny, rodzinny, zapyta o dodatkowe zabezpieczenia. Gdy dochody są za niskie zdolność kredytową można poprawić dołączając kolejnego kredytobiorcę na przykład rodzica.

Każdy, kto chce uzyskać kredyt hipoteczny na dobrych warunkach powinien, więc wcześniej dobrze się do tego przygotować i starać się ukazać przed bankiem w jak najlepszym świetle.